LED

Widok:

Oświetlenie w domu

Różne faktury mebli, zastosowane kolory na ścianach oraz sprzęty w domu składają się na jego aranżację. Nie inaczej sprawa wygląda z oświetleniem. Dobrze dobrane lampy mogą wzbogacić cały efekt dekoracyjny, powiększyć optycznie dom, lub nadać mu ciekawego klimatu. Jak więc dobrze rozplanować oświetlenie w domu?

 

Niegdyś oświetlenie było traktowane po macoszemu. Montowano żyrandol na środku salonu, stawiano lampkę nocną przy łóżku i uważano to za wszystko, co można zdziałać względem światła. Aktualnie, oświetlenie odgrywa ogromną rolę w domu, dlatego warto odpowiednio je rozplanować i wykorzystać, by pomieszczenia nabrały zupełnie innego wydźwięku.

Oświetlenie salonu

Salon to miejsce wielofunkcyjne. Często znajduje się w nim również jadalnia oraz miejsce do pracy. Jak to wszystko pogodzić? Oprócz żyrandolu głównego, który swoim światłem powinien obejmować całość pomieszczenia, warto zastosować inne rodzaje, które zwiększą funkcjonalność. Lampa stojąca obok sofy będzie świetnym rozwiązaniem, gdy nie zajdzie potrzeba mocnego oświetlenia. Jest to również dobre oświetlenie do czytania książek. Nad stołem warto zamontować dodatkową lampę wiszącą, której kąt padania światła oraz obszar będzie obejmował całą powierzchnie blatu.

 

Coraz częściej stosuje się do tego również specjalne lampy stojące z długim ramieniem klosza, lub kinkiety o charakterze teleskopowym, w których pałąk można swobodnie wysunąć ustawiając ponad blatem.

 

Kinkiety to także główny element oświetlenia punktowego i dekoracyjnego, dzięki któremu możemy swobodnie oświetlić wszelkie obrazy, rzeźby czy meble. Oświetlenie dekoracyjne to także główny element aranżacji świetlnej, który pozwala na optyczne podwyższenie sufitu lub poszerzenie przestrzeni, a także symboliczne wydzielenie części funkcyjnych, zwłaszcza w pomieszczeniach typu openspace.

 

Klatka schodowa

Klatka schodowa, a także ciągi komunikacyjne wewnątrz domu- schody czy długie przedpokoje to miejsca, w których oświetlenia odgrywa kluczową rolę odpowiadając za bezpieczeństwo domowników. Planując oświetlenie LED schodowe z uwagi na ekonomie oraz jego skuteczność, warto zwrócić uwagę na systemy wymagające minimum ingerencji w struktury budowlane.

Montowane w formie taśm LED, które przykleja się pod stopniami. Nie wyróżniają się swoim wyglądem i wpasowują się w materiał, z którego wykonane są schody. Innym sposobem na oświetlenie klatki może być lampa schodowa mocowana na ścianie, lekko ponad stopniami będzie wyglądała nowocześnie i zadba o bezpieczne poruszanie się po schodach. Dodatkowo, można zastosować specjalne systemy reagujące na ruch, dzięki czemu światło będzie zapalało się tylko wtedy, gdy będzie to konieczne.

Kuchnia

Oświetlenie kuchni powinno spełniać swoją główną rolę – umożliwiać sprawne gotowanie po zmroku.  W tym pomieszczeniu, oprócz lampy głównej, świetnie sprawdzą się lampy wiszące, które doświetlą odpowiednio blat roboczy. Dodatkowe, małe świetlówki LED instalowane pod wiszącymi szafkami kuchennymi również wzmocnią efekt, a gdy będą włączone samodzielnie, dodatkowo zaprowadzą niesamowity, ciepły klimat.

Łazienka

W łazience, oprócz oświetlenia górnego, świetnie sprawdzą się lampki dookoła lustra. Umożliwiają one wygodne tworzenie makijażu, fryzury, czy korzystanie z porannej toalety.  Z uwagi na specyficzny charakter łazienki- wysoki stopień wilgotności, podczas wyboru oprawy zwróć uwagę na współczynnik IP, czy odpowiada on wymaganiom jakie stawia przed konkretnymi modelami charakter pomieszczenia.

 

Sypialnia

 

Miejsce, w którym klimat jest najważniejszy jest oczywiście sypialnia. To tutaj atmosfera powinna sprzyjać relaksowi, odpoczynkowi i wygodzie. Z tego powodu, oprócz oświetlenia głównego, warto zaopatrzyć się w dwie lampki nocne, po jednej z każdej strony. Dodatkowo, ciekawym rozwiązaniem są małe, punktowe lampki LED na elastycznym kablu, które mocuje się w wezgłowiu. Dzięki takiemu systemowi oświetlenia, nie tylko urozmaicimy swój wieczór ciekawa lekturą, ale także nie przeszkodzimy w odpoczynku osobie śpiącej obok.

 

Prezentowane przykłady są jedynie zarysem możliwości oświetleniowych i mogą zostać dobrowolnie pozmieniane. Z myślą o komforcie, daj się ponieść fantazji i zaprojektuj oświetlenie swojego domu według własnego uznania!

Interior of House

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.
zamknij