Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś
Poradnik Impregnacja ogniochronna drewna

Impregnacja ogniochronna drewna i wyrobów drewnopochodnych

Data publikacji 28 listopada, 2024


W kontekście budownictwa i wykończenia wnętrz coraz większą wagę przykłada się do bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Drewno oraz wyroby drewnopochodne, takie jak płyty OSB, cieszą się niesłabnącą popularnością w budownictwie na bazie prefabrykatów, budowach budynków gospodarczych czy też domach letniskowych, jednakże ich naturalna podatność na działanie ognia stanowi istotne wyzwanie i wymusza zastosowanie środków ochronnych. Rozwiązaniem tego problemu jest impregnacja ogniochronna.

Istotna impregnacji ogniochronnej

Impregnacja ogniochronna drewna to proces, który polega na aplikacji specjalistycznych substancji, mających na celu ochronę materiałów drewnianych przed łatwym zapaleniem i szybkim rozprzestrzenianiem się ognia. Środki ogniochronne działają najczęściej na zasadzie ograniczenia dostępu tlenu do powierzchni drewna lub poprzez tworzenie ochronnej warstwy, która pod wpływem wysokiej temperatury spienia się, izolując drewno od źródła ciepła.

Znaczenie impregnacji ogniochronnej jest szczególnie widoczne w kontekście przestrzeni, które są narażone na działanie wysokich temperatur lub ryzyko pożaru. Dzięki odpowiedniej impregnacji można ograniczyć rozwój ognia, dając więcej czasu na ewakuację i interwencję służb ratunkowych, co jest nieocenione w przypadku sytuacji kryzysowych. Odpowiednio zabezpieczone drewno nie tylko poprawia bezpieczeństwo pożarowe, ale również spełnia wymogi stawiane przez normy budowlane i przepisy przeciwpożarowe, co czyni je bardziej przyjaznym materiałem do stosowania w różnorodnych projektach.

Zastosowanie impregnatów ogniochronnych w budownictwie

Impregnaty ogniochronne do drewna i impregnaty ogniochronne do płyt OSB znajdują szerokie zastosowanie w budownictwie, zarówno przy konstrukcji budynków mieszkalnych, jak i obiektów komercyjnych oraz przemysłowych. Zabezpieczenie drewna i płyt drewnopochodnych przed ogniem jest szczególnie istotne w miejscach, gdzie przepisy przeciwpożarowe nakładają szczególne wymagania dotyczące bezpieczeństwa.

Niezwykle istotne jest by zabezpieczać elementy konstrukcyjne budynków tj. więźby dachowe, podłogi, ściany zewnętrzne i wewnętrzne, jak również budynki gospodarcze sąsiadujące z domem, garaże, wiaty i zabudowy tarasowe.

Dzięki zastosowaniu impregnacji ogniochronnej możliwe jest wydłużenie czasu, w którym drewno pozostaje odporne na działanie ognia, co w przypadku pożaru może decydować o życiu i bezpieczeństwie ludzi oraz o skuteczności działań gaśniczych.

Dlaczego należy impregnować drewno i płyty drewnopochodne

Drewno i produkty drewnopochodne, choć trwałe i wszechstronne, są materiałami o wysokiej palności. Bez odpowiedniego zabezpieczenia mogą stanowić zagrożenie w przypadku pożaru, dlatego impregnacja ogniochronna drewna jest istotna dla ochrony mienia oraz osób przebywających w budynkach. Ponadto impregnacja ogniochronna podnosi trwałość drewna, chroniąc je przed wpływem wysokiej temperatury, co z kolei wydłuża czas jego eksploatacji.

Warto podkreślić, że impregnacja ogniochronna może również wpływać na estetykę materiału. Wybór odpowiednich preparatów pozwala zachować naturalny wygląd drewna, co jest szczególnie ważne w przypadku projektów architektonicznych, które stawiają na walory wizualne naturalnych materiałów. Dodatkowo, odpowiednia impregnacja pozwala ograniczyć koszty związane z potencjalnymi naprawami czy wymianą materiału w wyniku jego degradacji spowodowanej działaniem ognia.

Rodzaje produktów do zabezpieczania ogniochronnego drewna – impregnaty i lakiery

Na rynku dostępne są różne rodzaje impregnatów ogniochronnych, które różnią się nie tylko metodą aplikacji, ale również składem i właściwościami. Wybór odpowiedniego impregnatu zależy od rodzaju projektu, specyfiki używanego materiału oraz wymagań bezpieczeństwa. 

Najczęściej spotykamy impregnaty i lakiery ogniochronne takie jak:

  • lakiery wodorozcieńczalne – w sklepach znajdziemy zarówno produkty do stosowania na zewnątrz jak np. FOBOS Z-LAK, uniwersalne np. Uniepal Drew Aqua, DELTA WOOD FIRE PROTECT AQUA oraz do zastosowania wewnątrz pomieszczeń takie jak Lakier Uniepal Drew Aqua 1-K przeznaczony do zabezpieczania powierzchni narażonych na ścieranie;

  • impregnaty do drewna i tkanin – producenci oferują także gotowe preparaty o szerszym zastosowaniu. Przykładem takiego produktu jest uniepalniacz BurnBlock pozwalający na impregnowanie drewna, tkanin i papieru;

  • koncentraty do przygotowania roztworów – tego typu preparaty są gotowe do nałożenia na impregnowane drewno po przygotowaniu zgodnie z zaleceniami producenta roztworu. Jednym z popularniejszych rozwiązań na rynku jest FOBOS M4 dostępny w opakowaniach 5 lub 25 litrów, w przypadku którego impregnacja odbywa się poprzez kąpiel (całkowite zanurzenie) drewna. Innym impregnatem z tej grupy jest FIRESTOP marki Dekspol, którego producent daje dwie możliwe metody impregnacji – poprzez co najmniej 30 minutową kąpiel lub 2-4-krotne nanoszenie pędzlem w odstępach min 4h.

    Artykuł sponsorowany

Redakcja stip.pl

Autor stip.pl – pasjonat nowoczesnych technologii i domowego majsterkowania. Z wykształcenia inżynier, z zamiłowania ogrodnik i majsterkowicz. Dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem w kategoriach dom, budownictwo, ogród, elektronika, poradnik. Zawsze na bieżąco z nowinkami, zawsze gotów podać pomocną dłoń w rozwiązywaniu problemów codziennego życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?